Rewolwer Webley Mk VI

1230

Webley Mk VI, najpopularniejszy rewolwer aliantów w czasie I Wojny Światowej?

I doczekaliśmy się kolejnego wywodu Irytującego Historyka, tym razem tematem monologu jest rewolwer Webley Mk VI. Webley & Scoot, brytyjska firma, która wyprodukowała szereg rewolwerów od połowy XIX do końca XX wieku. W drugiej połowie XIX wieku firma pod nazwą P. Webley and Son produkowała już własne rewolwery kalibru 44, a także licencjonowane kopie rewolwerów firmy Smith & Wesson.

Rewolwer Webley Mk V był natomiast standardowym modelem w momencie wybuchu pierwszej wojny światowej (przyjęty 9 grudnia 1913 roku), ale model Mk VI był o wiele popularniejszy w użyciu w roku 1914. W dniu 24 maja 1915 roku model Mk VI został przyjęty jako standardowa broń dla oddziałów brytyjskich i pozostał w służbie na czas pierwszej wojny światowej. Był wydawany oficerom, lotnikom, załogom marynarki, zespołom karabinów maszynowych oraz czołgistom.

Rewolwer okazał się bardzo niezawodną i wytrzymałą bronią, dobrze przystosowaną do błota i niesprzyjających warunków walki w okopach, dlatego dla Mk VI opracowano kilka akcesoriów, w tym bagnet, urządzenie szybkiego ładowania oraz zestaw pozwalający przekształcenie rewolweru w karabinek.

Ale o całej historii opowie Irytujący Historyk, który bardziej wyczerpie temat. Jego link do Facebooka i Patronatu są poniżej. Namawiamy do wsparcia.

Facebook Irytujący Historyk

Patronite Irytujący Historyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.