Webley Mk VI, najpopularniejszy rewolwer aliantów w czasie I Wojny Światowej?

I doczekaliśmy się kolejnego wywodu Irytującego Historyka, tym razem tematem monologu jest rewolwer Webley Mk VI. Webley & Scoot, brytyjska firma, która wyprodukowała szereg rewolwerów od połowy XIX do końca XX wieku. W drugiej połowie XIX wieku firma pod nazwą P. Webley and Son produkowała już własne rewolwery kalibru 44, a także licencjonowane kopie rewolwerów firmy Smith & Wesson.

Rewolwer Webley Mk V był natomiast standardowym modelem w momencie wybuchu pierwszej wojny światowej (przyjęty 9 grudnia 1913 roku), ale model Mk VI był o wiele popularniejszy w użyciu w roku 1914. W dniu 24 maja 1915 roku model Mk VI został przyjęty jako standardowa broń dla oddziałów brytyjskich i pozostał w służbie na czas pierwszej wojny światowej. Był wydawany oficerom, lotnikom, załogom marynarki, zespołom karabinów maszynowych oraz czołgistom.

Rewolwer okazał się bardzo niezawodną i wytrzymałą bronią, dobrze przystosowaną do błota i niesprzyjających warunków walki w okopach, dlatego dla Mk VI opracowano kilka akcesoriów, w tym bagnet, urządzenie szybkiego ładowania oraz zestaw pozwalający przekształcenie rewolweru w karabinek.