Polski pistolet maszynowy PM Rak wzór 63

Pierwszy polski pistolet maszynowy kalibru 9 mm, na nabój 9 × 18 mm Makarova. Opracowany w latach 60 przez Piotra Wilniewczyca. Polski pistolet maszynowy PM Rak wzór 63. Wilniewczyc to Polski konstruktor broni, który przed drugą wojną światową opracował w 1931 roku razem z Janem Skrzypińskim pistolet VIS na kaliber 9mm. Pistolet ten stał się przepisowym pistoletem Wojska Polskiego produkowanym seryjnie od 1936 roku, pod oznaczeniem pistolet VIS wz.35. Pod koniec lat pięćdziesiątych Wilniewczyc kierował zespołem opracowującym projekt pistoletu maszynowego. Nie dokończył jednak swojego dzieła i zmarł.

Projekt pistoletu maszynowego zakładał stworzenie konstrukcji poręcznej, małej, lekkiej i szybko szczelnej. W ostatecznym rezultacie po badaniach technicznych i próbach eksploatacyjnych produkcję seryjną nowych pistoletów maszynowych w roku 1964 rozpoczęły Zakłady Metalowe Łucznik. Wytwarzanie Raka było drogie i materiałochłonne. W roku 1965 został on oficjalnie przyjęty do uzbrojenia Wojska Polskiego i Milicji. Produkcję pistoletów maszynowych zakończono w 1974 roku. Polska eksportowała tę broń do NRD, KUBY, WIETNAMU.

Konstrukcja pistoletu maszynowego PM 63

Zasada działania oparta jest o odrzut zamka swobodnego z opóźnionym ruchem powrotnym. Broń strzela z zamka otwartego, zamek typu zewnętrznego nasuwa się na lufę i obejmuje ją w przednim położeniu. W przedniej części zamka znajduje się tzw. łyżka, wystająca przed lufę, pełniąca rolę osłabiacza podrzutu. W zamku umieszczony jest sprężynowy opóźniacz bezwładnościowy, zmniejszający szybkostrzelność broni. Mechanizm uderzeniowy igliczny z iglicą stałą, osadzoną w zamku. Mechanizm spustowy jest bez przełącznika, zastosowano spust dwuchodowy – krótkie ściągnięcie spustu powoduje strzał pojedynczy, długie – serie. Pistolet zasilany jest z magazynków 15 i 25 nabojowych dołączanych do gniazda w chwycie. Magazynek 15 nabojowy nie wystaje z chwytu. Standardowy magazynek 15 nabojowy był oceniany jako zdecydowanie zbyt mało pojemny, natomiast magazynek 25 nabojowy wystawał już z chwytu, utrudniając przenoszenie. Przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika przerzutowego, który posiada nastawy 75 i 150 m, wraz ze szczerbiną. Broń wyposażona jest w mało wygodną metalową kolbę składaną, w postaci dwóch płaskich prętów obejmujących broń po bokach i wysuwanych do tyłu, ze stopką rozkładaną przez obrót o 270°. Z przodu znajduje się rozkładany chwyt przedni.