MAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT – ROSYJSKA BROŃ KRÓTKA
MAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT – jeden z wielu filmów o broni palnej produkcji GUN TV PL. Panowie znakomicie przedstawiają Rosyjską myśl techniczną w temacie broni krótkiej.
Najstarszy konstrukcyjnie rewolwer NAGANT. ROSYJSKA BROŃ KRÓTKA
Rewolwer NAGANT wzór 1895. Nazwa pochodzi od belgijskiego konstruktora Emila Nagant. Ważną charakterystyczną cechą tej broni jest to, że posiada system samo uszczelniający – szerzej znany typ rewolweru gazoszczelnego. Do jego zasilania używano naboi specjalnej konstrukcji o kalibrze 7,62/38 mm R. Pocisk jest całkowicie schowany w łusce. Rewolwer produkowany był w BELGI, IMPERIUM ROSYJSKIM a potem w ZSRR, POLSCE.
Pistolet TT Tokariew. ROSYJSKA BROŃ KRÓTKA
Broń konstrukcyjnie wyraźnie wzorowana na pistoletach BROWNING M1903 I COLT M1911. Pierwszy prototyp tego pistoletu był gotowy w 1930 roku. Posiadał liczne wady i nie był zbytnio lubiany przez żołnierzy. Dopiero po wielu zmianach i zmodernizowaniu urządzenia spustowego został przyjęty do uzbrojenia żołnierzy rosyjskich w 1933 roku. Pierwsza masowa produkcja ruszyła w 1936 roku w zakładach w Tule. Magazynek Pistoletu TT mieści 8 naboi ułożonych rzędowo. Do jego zasilania używa się naboi o kalibrze 7,62/25 mm. Pistolet TT Tokariewa produkowany był w ZSRR, POLSCE, JUGOSŁAWI, WĘGRY, CHINY, KOREI PÓŁNOCNEJ.
Pistolet Makarov PM. ROSYJSKA BROŃ KRÓTKA
Broń wyraźnie wzorowana na pistolecie WALTER PP choć np. mechanizm samo napinania został w Makarowie uproszczony . Po Drugiej Wojnie Światowej Rosja ogłosiła konkurs na nowy pistolet, który miał zastąpić używany dotychczas TT. Rosyjska broń krótka miała być lżejsza, mniejsza, celniejsza i bardziej niezawodna. W 1951 roku po próbach poligonowych nowy pistolet Nikołaja Makarova został przyjęty do uzbrojenia. W późniejszym czasie trafił na wyposażenie milicji. Pistolet Makarova PM zasilany jest amunicją 9 mm Makarov 9/18 mm a jego magazynek mieści 8 naboi a wersja PMM 12. Pomimo tego, że amunicja jest zbliżona do Natowskiej 9/19 mm to nie jest wymienna. Z biegiem czasu amunicja Makarov została przyjęta jako standard w Układzie Warszawskim. Pistolet produkowany był w ZSRR, NRD, CHINACH, BUŁGARII, POLSCE – pod nazwą P 64.