Karabin RPK, RPKS, potocznie REKS

Temat tego Karabin RPK, RPKS, potocznie REKS wypłynął swobodnie i całkiem przypadkowo podczas tegorocznego, majowego spotkania byłych żołnierzy wojsk specjalnych (czerwonych beretów) jednostki JW 4101 w Lublińcu.( TUTAJ )Spotkanie rezerwistów JW 4101
Karabin RPK, RPKS, potocznie REKS

Jedną z atrakcji naszego spotkania w tym roku była wystawa broni z prywatnej kolekcji naszego kolegi. Mogliśmy podziwiać wiele perełek militarnej przeszłości z całego świata. Jedną z nich był REKS – no właśnie REKS ale inny. DLACZEGO?

 

Karabin RPK, RPKS, potocznie zwany przez żołnierzy  REKS

był na wyposażeniu mojej jednostki w Lublińcu podczas służby wojskowej którą tam odbyłem. Ja osobiście jako miner ( ten od zakładania ładunków wybuchowych ) miałem go przypisanego. Karabin na amunicję 7.62/39 mm z przedłużoną i wzmocnioną lufą , z rozkładanymi nóżkami przymocowanymi na stałe. Posiada szczerbinkę ustawną w górę i w dół ale również na boki. Kolba drewniana i składana. To co go różniło od tego na wystawie to właśnie składana kolba. Osobiście oniemiałem. Zaciekawiony tematem dokopałem się do źródła.

Karabin RPKS, RPKSN, RPK.Karabin RPK, RPKS, potocznie REKSKarabin RPK, RPKS, potocznie REKSKarabin RPK, RPKS, potocznie REKS

Karabin jak i jego prototypy produkowane były od 1961 roku. Nowy RKM miał być uzbrojeniem tych pododdziałów, dla których PK/PKS był zbyt ciężki ( np. spadochroniarzy ). Ponadto uznano że najlepszym rozwiązaniem będzie broń zasilana z takich samych magazynków jak standardowy karabin AK. W Polsce pojawił się w latach 70. XX wieku, zakupiono wówczas około 5 tys. RPK i RPKS. Były używane przez jednostki specjalne i powietrznodesantowe. Konstrukcje nowego karabinu maszynowego oparto na AKM dokonując niezbędnych zmian. Na wydłużonej lufie o pogrubionych ściankach zamontowano dwójnóg. Zmieniono kształt kolby, dzięki czemu przy strzelaniu z dwójnogu można ją dodatkowo docisnąć do ramienia ręką. RPK zasilany był magazynkami: bębnowy ( 75-nabojowy ) i łukowy ( 40 nabojowy ). Można także korzystać ze standardowych magazynków łukowych (30-nabojowych) karabinu AK. Poza wersją z kolbą stałą opracowano wersję z kolbą składaną RPKS, a także wersję RPKSN wyposażoną w szynę do montażu celowników optycznych i noktowizorów. Zasięg tego karabinu  wynosił 3000 m. Zasięg skuteczny natomiast to 800 m (do celów naziemnych) i 500 m (do samolotów i spadochroniarzy).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.