Temat tego Karabin RPK, RPKS, potocznie REKS wypłynął swobodnie i całkiem przypadkowo podczas tegorocznego, majowego spotkania byłych żołnierzy wojsk specjalnych (czerwonych beretów) jednostki JW 4101 w Lublińcu.

Jedną z atrakcji naszego spotkania w tym roku była wystawa broni z prywatnej kolekcji naszego kolegi. Mogliśmy podziwiać wiele perełek militarnej przeszłości z całego świata. Jedną z nich był REKS – no właśnie REKS ale inny. DLACZEGO?

Karabin RPK, RPKS, potocznie zwany przez żołnierzy REKS

był na wyposażeniu mojej jednostki w Lublińcu podczas służby wojskowej którą tam odbyłem. Ja osobiście jako miner ( ten od zakładania ładunków wybuchowych ) miałem go przypisanego. Karabin na amunicję 7.62/39 mm z przedłużoną i wzmocnioną lufą , z rozkładanymi nóżkami przymocowanymi na stałe. Posiada szczerbinkę ustawną w górę i w dół ale również na boki. Kolba drewniana i składana. To co go różniło od tego na wystawie to właśnie składana kolba. Osobiście oniemiałem. Zaciekawiony tematem dokopałem się do źródła.

Karabin jak i jego prototypy produkowane były od 1961 roku. Nowy RKM miał być uzbrojeniem tych pododdziałów, dla których PK/PKS był zbyt ciężki ( np. spadochroniarzy ). Ponadto uznano że najlepszym rozwiązaniem będzie broń zasilana z takich samych magazynków jak standardowy karabin AK. W Polsce pojawił się w latach 70. XX wieku, zakupiono wówczas około 5 tys. RPK i RPKS. Były używane przez jednostki specjalne i powietrznodesantowe. Konstrukcje nowego karabinu maszynowego oparto na AKM dokonując niezbędnych zmian. Na wydłużonej lufie o pogrubionych ściankach zamontowano dwójnóg. Zmieniono kształt kolby, dzięki czemu przy strzelaniu z dwójnogu można ją dodatkowo docisnąć do ramienia ręką. RPK zasilany był magazynkami: bębnowy ( 75-nabojowy ) i łukowy ( 40 nabojowy ). Można także korzystać ze standardowych magazynków łukowych (30-nabojowych) karabinu AK. Poza wersją z kolbą stałą opracowano wersję z kolbą składaną RPKS, a także wersję RPKSN wyposażoną w szynę do montażu celowników optycznych i noktowizorów. Zasięg tego karabinu  wynosił 3000 m. Zasięg skuteczny natomiast to 800 m (do celów naziemnych) i 500 m (do samolotów i spadochroniarzy).