MAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT

1934

MAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT – ROSYJSKA BROŃ KRÓTKA

MAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT – jeden z wielu filmów o broni palnej produkcji GUN TV PL. Panowie znakomicie przedstawiają Rosyjską myśl techniczną w temacie broni krótkiej.

Najstarszy konstrukcyjnie rewolwer NAGANT. ROSYJSKA BROŃ KRÓTKAMAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT

Rewolwer NAGANT wzór 1895. Nazwa pochodzi od belgijskiego konstruktora Emila Nagant. Ważną charakterystyczną cechą tej broni jest to, że posiada system samo uszczelniający – szerzej znany typ rewolweru gazoszczelnego. Do jego zasilania używano naboi specjalnej konstrukcji o kalibrze 7,62/38 mm R. Pocisk jest całkowicie schowany w łusce. Rewolwer produkowany był w BELGI, IMPERIUM ROSYJSKIM a potem w ZSRR, POLSCE.

Pistolet TT Tokariew. ROSYJSKA BROŃ KRÓTKA

MAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT

Broń konstrukcyjnie wyraźnie wzorowana na pistoletach BROWNING M1903 I COLT M1911. Pierwszy prototyp tego pistoletu był gotowy w 1930 roku. Posiadał liczne wady i nie był zbytnio lubiany przez żołnierzy. Dopiero po wielu zmianach i zmodernizowaniu urządzenia spustowego został przyjęty do uzbrojenia żołnierzy rosyjskich w 1933 roku. Pierwsza masowa produkcja ruszyła w 1936 roku w zakładach w Tule. Magazynek Pistoletu TT mieści 8 naboi ułożonych rzędowo. Do jego zasilania używa się naboi o kalibrze 7,62/25 mm. Pistolet TT Tokariewa produkowany był w ZSRR, POLSCE, JUGOSŁAWI, WĘGRY, CHINY, KOREI PÓŁNOCNEJ.

Pistolet Makarov PM. ROSYJSKA BROŃ KRÓTKA

MAKAROV, TT Tokariewa i NAGANT


Broń wyraźnie wzorowana na pistolecie WALTER PP choć np. mechanizm samo napinania został w Makarowie uproszczony . Po Drugiej Wojnie Światowej Rosja ogłosiła konkurs na nowy pistolet, który miał zastąpić używany dotychczas TT. Rosyjska broń krótka miała być lżejsza, mniejsza, celniejsza i bardziej niezawodna. W 1951 roku po próbach poligonowych nowy pistolet Nikołaja Makarova został przyjęty do uzbrojenia. W późniejszym czasie trafił na wyposażenie milicji. Pistolet Makarova PM zasilany jest amunicją 9 mm Makarov 9/18 mm a jego magazynek mieści 8 naboi a wersja PMM 12. Pomimo tego, że amunicja jest zbliżona do Natowskiej 9/19 mm to nie jest wymienna. Z biegiem czasu amunicja Makarov została przyjęta jako standard w Układzie Warszawskim. Pistolet produkowany był w ZSRR, NRD, CHINACH, BUŁGARII, POLSCE – pod nazwą P 64.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.